بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان آذربایجان شرقی در شهر تبریز در استان آذربایجان شرقی به منظور ترویج و معرفی فرهنگ مهدویت و آشناسازی اقشار گوناگون این شهر با شخصیت امام مهدی(عج) و تحکیم پایه‌های امامت و ولایت تأسیس شده و از سال 1389 مشغول به فعالیت می‌باشد. هم‌اکنون 49 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

نشست تخصصی ائمه جماعات ادارات و امامزادگان تبریز، به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی، ستاد اقامه نماز و بنیاد مهدویت و تفسیر استان، در محل امامزاده سید محمد کججانی برگزار شد.

نشست تخصصی ائمه جماعات ادارات و امامزادگان تبریز، به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی، ستاد اقامه نماز و بنیاد مهدویت و تفسیر استان، در محل امامزاده سید محمد کججانی برگزار شد.
این نشست با محوریت پاسخ به شبهات پیرامون مهدویت و حضرت مهدی موعود ارواحنافداه، مهارت افزایی ائمه جماعات در جذب کارکنان به نماز جماعت، کارگاه آموزشی ترویج فرزند آوری و افزایش جمعیت با برگزار گردید.

حجت الاسلام مجید آقاجانی، مدیربنیاد حضرت مهدی موعود و ستاد اقانه نماز استان آذربایجان شرقی با اشاره به آیه ۴۱ سوره حج “الَّذِینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاهَ…؛ همان کسانی که چون در زمین به آنان توانایی دهیم، نماز برپا می‌دارند…” گفت: این آیه تنها مختص رهبری، دولت و ادارات دولتی نیست، بلکه مربوط به همگان است و هر کسی در مقابل نماز وظیفه دارد.

و در ادامه فرمود: هرکس بخواهد از زمینه سازان ظهور آقا امام زمان(عج) باشد باید به نماز و اقامه آن اهمیت فراوانی قائل باشد.

وی، برخی از آیات قرآن را برشمرد و افزود: باید تلاش کنیم نیاز به خدا را برای جامعه روشن کنیم، چراکه همگی نیاز به اتصال با خداوند داریم.

حجت الاسلام مرتضی قربانی، استاد متخصص مهدویت استان و معاون آموزش حوزه علمیه آذربایجان شرقی در ادامه این نشست در بحث مهدویت و شبهات پیرامون آن گفت: در کلام ائمه انکار وجود امام زمان، پیش بینی شده و دوران غیبت مواجه با شبهاتی خواهد بود. علت هم این است که اعتقاد به غیبت امام زمان از مقوله ایمان به غیب است.

وی ادامه داد: در مورد امام زمان آیه‌های زیادی وجود دارد. برخی از آیات نسبتاً معروف تر هستند. مثلاً آیه ۵۵ سوره نور می‌فرماید «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ ءَامَنُواْ مِنکمُ‏ وَ عَمِلُواْ الصَّلِحَتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فیِ الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ وَ لَیُمَکِّنَنَّ لهَمْ دِینهَمُ الَّذِی ارْتَضیَ‏ لهَمْ وَ لَیُبَدِّلَنهَّم مِّن بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا یَعْبُدُونَنیِ لَا یُشْرِکُونَ بیِ شَیْا» این آیه سخن از یک وعده الهی دارد. خدا به مؤمنین وعده می‌دهد که آنها را بر کل زمین مستقر می‌کند و حاکمیت می‌دهد.

استاد قربانی ادامه داد: چنان حاکمیتی می‌یابند که هیچ ترس و بیم و اندوهی به دلشان راه نمی دهند. در آن روزگار عبادت پروردگار فراگیر می‌شود.

وی با بیان اینکه زندگی در عصر غیبت و عمل کردن به احکام اسلام یکی از مصادیق ایمان به غیب است، گفت: قرآن ایمان به غیب را یکی از اولین ویژگی‌ های پرهیزکاران می‌شمارد. ما در روایاتی داریم که پیامبر فرمودند؛ مرحبا به مؤمنان آخرالزمان. نظیر این روایت از امیرالمومنین در نهج البلاغه نیز آمده است. حضرت می‌فرماید چقدر من دلتنگ برادران آخرالزمانی خود هستم. سوال می‌کنند که ما چه؟ می‌فرمایند شما من را می‌بینید، ولی آنها من را نمی‌بینند ولی ایمان دارند. لذا آن ایمان خیلی ارزشمندتر از ایمان کسانی است که در حضور حجت خدا بوده اند.
آخرین ویرایش
در 1400/9/3 23:16

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
04115555505
تبریز، خیابان امام‌خمینی(ره)، نرسیده به چهارراه دکتر بهشتی، جنب آژانس ایران‌سیر
پیامک
30001366